+420 776 286 007 info@maappi.com

ESHOP MAAPPI OTEVŘEN. POŠTOVNÉ ZDARMA OD 1500 Kč. RAČTE VSTOUPIT

Proč se značka zrodila?

Ahoj, tady Matěj.

Matěj již od narození nebyl standartní miminko. Málo spal, plakal, ubližoval sobě i ostatním a byl často nemocný. Matějova finální diagnóza zní: těžká forma Aspergerova syndromu, ke kterému přibyl ještě apaticko-abulický syndrom (deprese, úzkosti, panické stavy). Život celé rodiny se postupně s narozením Matěje měnil.

Začalo hledání a nastavování rituálů a každodenní plnění úkolů, aby syn promluvil alespoň jedno srozumitelné slovo a záchvaty vzteků se omezily na možné minimum. Nastala doba absolutní izolace, protože okolí pro Matyho stavy nemělo moc pochopení. Pracovní kariéra šla stranou a nastala doba hledání, jak se s Matyho speciálními potřebami srovnat a dopřát mu je. I přes nepříliš příznivé vyhlídky odborníků se každodenní snaha a péče rodiny vyplatila. Vztekání téměř pominulo, ubližování rovněž (pokud tedy okolí neubližuje jemu), a tak nadešel čas integrace do běžného světa.

V tom nesmírně pomohl asistent Ondra, se kterým Maty začal navštěvovat mateřskou školku a díky němuž mohl být rovněž integrován do běžné základní školy a značně svůj handicap vůči vrstevníkům mírnit.

Nicméně i nadále se Maty svým spolužákům příliš nepodobá. Od chvíle, co se naučil psát a nebát se vstoupit do prostředků hromadné dopravy, zcela podlehl mapám. Začal je nejdříve sbírat, studovat, učit se je nazpaměť, a to nejen ty české, ale i zahraniční. Třeba mapu londýnského metra zná zcela nazpaměť. To Matějovi však nestačilo a posléze začal mapy sám malovat. Nejdříve imaginární, ta první nesla název Trotlov a to ne zcela náhodou. Přesně takto se v tom našem světě cítil a tímto to dal jasně najevo. Poté začal skutečné mapy přemalovávat, protože v nich spatřoval chyby. Jeho posledním kouskem je mapa pražské zoo. Ta současná mu přišla příliš chaotická, plná obrázků, a tak ji zjednodušil na tři trasy označené barvou a zastávky pojmenoval podle zvířat. Vyzkoušeli jsme ji a konečně došli až k žirafám.

Nápad MAAPPI

Díky filmovému dokumentu „Dior a já“ vznikl nápad, že by se Matějovo mohly stát hlavním motivem potisku látek, ze kterých bude vytvořena módní kolekce. A, to o se díky loňskému ročníku Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku podařilo a vznikla kolekce Autista pro autisty. Výtěžek z přehlídky šel na nadační fond Kateřiny Sokolové Auttalk. Díky pozitivnímu ohlasu nezůstalo jen u kolekce, ale Matyho mapy se vytiskly na batohy a rovněž povlečení. Díky sociálním sítím se rodina Matyho o jeho vášeň podělila s celým světem a spustila se smršť žádostí o další produkty. Nevšední talent Matěje by mohl dát pevný základ rodinné firmě, která se snaží dát světu vědět, že žít s autismem je možné. Ukázat společnosti, že by tyto děti, dospělé mezi sebe měla přijmout. Dokázat, že tyto děti nejsou přítěží systému, ale vše, co do nich nyní investuje, se jednou bohatě vrátí, protože tato firma dá jednou Matymu práci a snad i mnoha jiným.

Pomoc MAAPPI

Podstatnou část zisku chce rodina investovat zpět do „onoho systému“ a zlepšit především psychiatrickou péči pro děti s PAS a vzdělávání, které nyní stojí školy značné peníze.

Na HitHit jsme se obrátili z cílem získat finance pro výrobu prvních výrobků (první MAAPPI kolekce), které rozjedou business, který může zcela změnit život mnoha lidí.

MAAPPI pod čarou

Perlička na závěr. Matěj má mladší sestru Sofii, která je s ním úzce spojena a životem rodiny velmi ovlivněna. Nicméně je nedílnou součástí projektu MAAPPI, ve kterém svého bratra podporuje a ten jí na oplátku slibuje, že stejně jako úspěšné Ester Ledecké její bratr navrhl lyžařskou kombinézu, Maty navrhne své sestřičce krasobruslařské šaty.

Maappi social media dashboard

Parťáci